במשך שנים נהג יוחנן בן ה89 לנסוע ללקוחות באוטובוסים עם מזוודה מלאה בכלי עבודה, כדי לתקן ולכוון פנסתרים.

קבלו את יוחנן מילר מכוון ומתקן פסנתרים, מיוקנעם עלית.

יוחנן יליד גרמניה עלה לארץ כשהיה פעוט עם הוריו.

השנה היתה 1933 והם התמקמו בעיר חיפה.

אביו צבי הרמן מילר היה פרופסור לשפות ואהב לנגן עם אשתו דוריס בפסנתר. מתוך האהבה לכלי והצורך בפרנסה כעולה חדש החל צבי לכוון פסנתרים והפך למומחה.

כשהיה יוחנן חייל כבן 20 חלה אביו ויוחנן עזר לו בעבודתו עד שנפטר. כאשר השתחרר מהצבא החליט ללמוד באופן מקצועי גם לתקן פסנתרים, לצורך כך מצא בית מלאכה בת"א, שם למד ועבד כמה שנים כשוליה.

נירה, אשתו של יוחנן עבדה כל השנים כמורה למלאכה. הזוג נשוי 55 שנה והיא שותפה פעילה לשיחה. היא מספרת כי כאשר סיים יוחנן ללמוד החל לעבוד במקצוע. שנים רבות נמנע מללמוד נהיגה והיה נוסע באוטובוס עם מזוודה ובה מנגנון וכלי עבודה ללקוחות בכל הארץ. רק בגיל 50 הלך ללמוד נהיגה והחל לנסוע ללקוחות ברכב המשפחתי.

הידע הרחב והאהבה למוזיקה ולמקצוע יצרה לו שם טוב והוא היה מגיע לבתיהם של מוזיקאים רבים, בתי ספר ואודיטוריום חיפה שם תיקן פסנתרים מהארץ ומהעולם.

יוחנן היה גם זה שכיוון פסנתרים ללהקת הגבעתרון ולשרהל'ה שרון. באחת מההופעות שלה בה היה יוחנן אורח בקהל. שרהל'ה זיהתה אותו וקראה בהתרגשות "הנה יוחנן, מכוון הפסנתרים שלי". סיפר יוחנן בחיוך.

בקשתי מיוחנן שידגים ויספר קצת על המלאכה והלכנו לפסנתר הביתי. יוחנן סיפר כי כדי לשמור על הפסנתר יש צורך בכיוונו אחת לשנה ולנגנים שמופיעים עם הפסנתר, יש צורך בכיוון לפני כל הופעה. "חשוב גם שהפסנתר לא יעמוד ליד חלון או קיר חיצוני וכי למזג האוויר השפעה ניכרת". מסבירה לי נירה ונראה שאחרי שנים ארוכות במחיצתו של יוחנן הידע הרב עבר גם אליה.

איך ניתן לדעת מתי הגיע הזמן לכיוון הפסנתר?

פעולה ראשונה לגילוי חוסר איזון של הפסנתר הינה בדיקת האוקטבות. לחיצה על תו ה"דו" בתחילת אוקטבה ראשונה וה"דו" הבא אחריה. הצליל של האוקטבות צריך להישמע אחיד וללא ויברציות.

אם מורגש חוסר איזון באחד התווים, מומלץ לתאם ביקור של מכוון פסנתרים.

פעולה שניה הינה בזמן נגינה, יש לשים לב לצלילים בודדים שלא נשמעים בדיוק כפי שהם אמורים להישמע.

"אני מכוון את הפסנתר משמיעה בלבד. צריך אוזן רגישה. עבודה זו דורשת דיוק מרבי וריכוז רב".

עבודת כיוון הפסנתר נעשית בעזרת כלי שנקרא קולן. "בהתחלה מכוונים את מרכז הפסנתר, אח"כ את צדו הימני ולבסוף את השמאלי. בתוך הפסנתר ברגי כוון המחוברים למיתרים בעוביים שונים. לכל מיתר צליל אחר. בעזרת מפתח הכוון מסובבים בעדינות עד שמתקבל הצליל הרצוי וזאת ע"י לחיצה על המנענע."

לסיום האם יש הבדל בין מכוון פסנתרים מודרני למסורתי?

"כן" עונה יוחנן. "מדידת כיוון פסנתרים הוא תהליך בו מכוון הפסנתרים מותח או מרפה את מיתרי הפסנתר על מנת לקבוע את גובה צלילם לגובה הנכון. תהליך זה נעשה באופן מסורתי בעזרת האוזן הרבה מהמכוונים "המודרניים" נעזרים בטיונר (מכשיר כיוון - קיים כמכשיר בפני עצמו וכאפליקציה בטלפונים החכמים)."

חשוב לציין שהטיונרים "יודעים" ליצור טמפרמנט ממוצע ולא את זה המתאים לפסנתר ספציפי - פה באה לידי ביטוי מיומנותו של מכוון פסנתרים מקצועי אשר יוצר טמפרמנט יחודי זה ע"פ שמיעה בלבד! פסנתר אשר יכוון ע"פ טיונר בלבד יהיה מכוון בקירוב.

בסיום כל עבודה נהג יוחנן לנגן להנהתו ולהנהת הלקוח.

בעקבות גילו המתקדם, לפני כ3 שנים הפסיק יוחנן לנהוג והוא ממעט לצאת ללקוחות, גם השמיעה כבר לא מה שהיתה. הגיל עושה את שלו אבל לאהבה אין גיל ורואים כמה יוחנן אוהב את המקצוע שלו והפסנתר לנצח יהיה חלק מחיו.

מסע על עולמם המרתק של בעלי המלאכה והיוצרים בישראל

© כל הזכויות שמורות למיטל כץ Artour |  טל: 054-2424412 | https://www.mk-artour.com

  • whatsapp-icon23
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon