top of page
חיפוש

חנות הצמר והסדקית שהועתקה בזמן השואה


ימי הקורונה והקשיים של העסקים בישראל הביאו אותי להחלטה לנסות להפתיע ולעזור לעסקים קטנים שלאו דווקא יקחו חלק פעיל במיזם התיירות החברתי "מקצועות שנעלמים מן העולם" אשר הוקם ב2015 ותומך ב בעלי מלאכה, אומנים וחנויות וותיקות. יצאתי חמושה במקליט ומצב רוח וקבעתי עם הצלמת הדס הצמודה של המיזם שלי מקצועות שנעלמים מן העולם ונסענו להפתיע אותם.

בתקווה להעלות חיוך על פניהם של אביגדור (69) ורן (40) קליין דור שני ושלישי לחנות הצמר והסדקית המיתולגית קליין - דורות בעיר נתניה ואשר נוסדה ב1953, "הכל התחיל ברומניה" סיפר לי אביגדור שלהוריו אסתר ויוסף היתה שם חנות סידקית לפני השואה.

ב1948 ואחרי שנאלצו לחוות את המלחמה הקשה עלו הזוג הצעיר ארצה והשתכנו בנתניה. בלי כסף אבל עם חזון ורוח יזמות פתחו בתחילה קיוסק ברחוב ברקת בעיר, כאשר החלוקה היתה שאסתר מבשלת ויוסף מוכר סודה במלטשות היהלומים שהיו לא רחוק משם. אחרי תקופה פתחו חנות ירקות ולבסוף אחרי שחסכו כסף הגשימו את חלומם והעתיקו את חנות הסידקית מרומניה לישראל. אותה רכשו בדמי מפתח. יוסף התכונן רבות לפתיחה המרגשת ורכש ציוד ומלאי רב. ביום הפתיחה בהגיעו לחנות הוא גילה לתדהמתו שהחנות נפרצה וכל המלאי שהיה גם כל הונו, נגנב. יוסף הרגיש שחרב עליו עולמו.


"למזלו הרב הסיטונאי שמכר לו את הסחורה שמע את הסיפור הקשה ומיד התקשר ליוסף שיבוא לקחת את כל המלאי מחדש וישלם רק אחרי שיעמוד מחדש על הרגליים." סיפר לי אביגדור בערגה על הימים שבהם ערבות הדדית היתה נפוצה יותר. כבכל עסק משפחתי של אותם הימים נשאבו גם הילדים אביגדור ומלכה לעזור בפרנסת המשפחה ואחרי ביה"ס הגיעו לחנות על מנת לעזור להורים. לפני כ20 שנה הצטרף גם רן הדור ה3 שנשאב אף הוא ומאז הוא כאן כדי להשאר.

רן ואביגדור סיפרו כי לאורך השנים החנות השתנתה והותאמה לצרכים המשתנים של מדינת ישראל. בתחילה קיבלו משפחת קליין את הזיכיון הראשון של חברת כיתן ומכרו פריטים של המותג. לאחר מכן שילבו בין פרפומריה לסידקית, והיתה גם תקופה של מזוודות ובגדי תינוקות. היום, החנות משווקת סידקית, חזיות, גובלנים וצמר שזה הטרנד האחרון של הנתניתיות הוותיקות. החנות צבעונית, נקיה ומתוקתקת ונראה שרן משקיע הרבה בסידור המלאי הגדול של החנות. לאורך היום עם המשפחה ותוך תיעוד הסיפור והצילומים זכיתי לראות את הלקוחות הוותיקות שהגיעו וסיפרו על השירות הנפלא להן הן זכו לאורך השנים.


לשאלתי אם יש סיפור מיוחד שירצו לחלוק עימי, סיפר אביגדור "לאחרונה הגיעה לקוחה עם ביתה המתבגרת כדי לרכוש עבורה חזיה ראשונה. הלקוחה סיפרה בהתרגשות כי כאשר היא היתה נערה אמא שלה רכשה פה את החזיה הראשונה עבורה". חשבתי לעצמי איזה סיפור מקסים שאוצר בתוכו זיכרון מתוק, נוסטלגיה וגם את הסיפור של אותן חנויות וותיקות שהקדמה מאיימת להכחיד. אז אם טרם יצא לכם להכיר ואתם זקוקים למוצרי סדקית, גובלנים, חזיות או צמר רוצו אליהם. מובטחת לכם חווית קניה. קליין – דורות שער הגיא 7, נתניה.


כדי להעביר את סיפורם של בעלי המלאכה והיוצרים השונים, יצרנו מגוון סיורי השראה. הרשמתכם לסיורים עוזרת לנו לתמוך ביצירה הישראלית ובמקצועות שעתידים להעלם.


6 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page