שאלות כלליות לגבי סיורים

האם הסיורים שלכם כוללים הרבה הליכה?


אין צורך להיות מיטיבי לכת על מנת להצטרף לסיורים שלנו. בסיורים הממונעים צמוד לסיור מיניבוס מפואר בדרגת תיירות גבוהה, או אוטובוס, שמסיע את משתתפי הסיור, ומגיע עד כמה שניתן, בסמוך לפתח בתי המלאכה. בסיור הרגלי מדובר בסיור בשטח עירוני ברדיוס לא גדול. בתי מלאכה סמוכים אחד לשני, ומרחק ההליכה ביניהם הוא לכל היותר 15-20 דק', לרוב אף פחות מכך.
איפה מתקיימים הסיורים?


הסיורים מתקיימים באזור תל-אביב-יפו. לקבוצות ניתן לארגן סיורים גם באזור הצפון, השרון והשפלה.
כמה זמן נמשך סיור?


סיור "בעקבות מקצועות שנעלמים מן העולם" הרגלי - נמשך כ-3 שעות. סיור "בעקבות ממקצועות שנעלמים מן העולם" - נמשך כ-4.5 שעות. (בתוספת ארוחה קלה ביום שישי, או ארוחת צהרים במסעדה באמצע שבוע) סיור ממונע "מאחורי הקלעים של ענף האופנה" וסיור "הזבל שהפך לזהב" - נמשך כ-5 שעות. מנסיוננו הרב במאות סיורים שהדרכנו בשנים האחרונות, גיבשנו את המינון הנכון ומשך הזמן האידאלי לכל סוג סיור, כך שאנשים לא יצאו עם הרגשה של החמצה כי לא הספיקו, וגם לא עם תחושה שהיה יותר מדי. במידה ואתם מעוניינים במשך זמן שונה לסיור נתאים את הסיור לצרכים שלכם.
באלו ימים מתקיימים הסיורים?


הסיורים יכולים להתקיים בכל ימות השבוע, כולל ימי שישי, אך לא בשבתות בהן בתי המלאכה סגורים. מדי חודש נפתחים 3-6 סיורים לקהל הרחב, במועדים שונים ומגוונים. לקבוצות סגורות – הסיורים נקבעים בהתאם למועד המתאים לקבוצה. מכיון שמדובר בסיורים אותנטיים, בסביבת העבודה הטבעית של בעלי המלאכה והיוצרים השונים, אין אפשרות לקיים סיורים בשבת.
האם מתקיימים סיורים בשבת?


לא ניתן לקיים סיורים בשבת, מכיון שמדובר בסיורים אותנטיים, בסביבת העבודה הטבעית של בעלי המלאכה והיוצרים השונים, והאם אינם עובדים בשבת.
האם מתקיימים סיורים בשעות הערב?


לעיתים רחוקות, פעמים בודדות בשנה מתקיים סיור ערב, כמו למשל סיור ערב ביום האהבה. הרשמו ל רשימת התפוצה שלנו כדי להתעדכן.
מי מדריך את הסיורים?


הסיורים הינם חלק ממיזם תיירותי-חברתי מרגש שנוצר על ידי מיטל כץ, והיא גם זו שמדריכה את רוב הסיורים (שאר הסיורים מודרכים ע"י אנשי מקצוע רלוונטים). סיפורה האישי והקושי אותו חוותה בחייה המקצועיים הביאו אותה לחיפוש ויצירה של הסיור הייחודי זה. אחרי שנה שחקרה את עולמם המרתק של בעלי המלאכה, וההבנה שהכתה בה איך השינויים הגלובליים השפיעו על קיומם של עד כדי הכחדתם, נוצר תמהיל של יוצרים מרגשים ובעלי סיפור חיים מפתיע. המיזם שבנתה מקדם ומנגיש בעלי מלאכה, אומנים ואספנים בדרכים בלתי אמצעיות של סיורים, ומטרתו לשמר ולעודד את בעלי המלאכה והמעצבים להישאר רלוונטים בעידן הטכנולוגי המקשה על השרדותם.
היכן מתחיל הסיור ואיפה נפגשים?


במקרה של קבוצה מקום המפגש יתואם עם איש הקשר. במקרה של אנשים פרטיים, יומיים, שלושה לפני הסיור אנחנו יוצרים קשר לעדכן לגבי פרטי המפגש.
כמה אנשים משתתפים בסיור?


בד"כ בסביבות 20 משתתפים.
בכמה בתי מלאכה מספיקים לבקר בסיור?


מספר בתי המלאכה שמספיקים לבקר בהם: בסיור הרגלי 4-5, בסיור הממונע 5-6.
אלו בעלי המלאכה נפגוש בסיור?


לרוב אנחנו לא נוהגות לחשוף אלו בעלי מלאכה ישתתפו בסיור. סיור אחד אינו דומה למשנהו ושיקולים שונים משפיעים על ההחלטה אלו בעלי מלאכה ישתתפו בסיור. מנסיוננו, אלמנט ההפתעה מעצים את הסיור, ובנוסף לפעמים, בגלל שמדובר בבעלי מלאכה מבוגרים ברובם, לפעמים יש שינויים ברגע האחרון, עקב בעיות בריאות וכיו"ב.
האם תוכלו לתת דוגמאות לבתי מלאכה שמבקרים בהם  בסיור?


דוגמאות לנוטלים חלק בסיור "בעקבות מקצועות שנעלמים מן העולם":
בית מלאכה לייצור מטקות ושש בש/ גלף צעצועי העץ/ מפעל חיים של צלם / בית מלאכה לשלדי אהילים וכלובים לציפורים/ אומן תיקון כלי נשיפה/ בית המלאכה המקורי לייצור סירות לווספות/ אומן יודיאקה וכלי כסף/ בית מלאכה לקליעה/ חרט וכרסם/ רסטורציה של רהיטים עתיקים/ בית מלאכה לייצור שופרות/ בובנית שמתקנת בובות ובעלת אוסף נדיר / חרש ברזל/ מפחלץ חיות ומשחזר פרטי אומנות/ דור 2 לכורכי ספרים/ אומן כלי כסף ויודיאקה/ אומן פסיפס בעל כשרון מעורר השראה ועוד...​
דוגמאות לחנויות/יוצרים/בעלי מלאכה שלוקחים חלק בסיורים האחרים ניתן למצוא בדפי הסיורים.
אנחנו רוצים לחגוג יום הולדת להורים / יום נישואין להורים – האם הסיור מתאים כמתנה להורים?


לאנשים המחפשים מתנה מקורית לאנשים אהובים – זו בהחלט מתנה לא שגרתית, ייחודית ומרגשת, שלא תשכח במהרה. מוזמנים להתקשר ולהזמין מקומות בסיור להוריכם, או להזמין סיור סגור עבור כל המשפחה. ניתן להזמין גם שובר מתנה לתאריך ספציפי או פתוח לשנה.
אנחנו מחפשים מתנה מקורית לסבא וסבתא – האם הסיור יכול להתאים?


מה מרגש ומתאים יותר לסבא וסבתא אהובים מאשר סיור מרגש ונוסטלגי אשר ייקח אותם/אתכם אל הימים התמימים, אל סיפורם של בעלי המלאכה, חנויות ואספנים בימי הקמת המדינה? דוגמא לפוסט ששיתף נכד שהזמין את סבתו בת ה-90 לסיור: "סבתא רבקה בת 90. אחרי שהתלבטנו הרבה מה לקנות לה, אורית באה עם רעיון ענק וביום שישי האחרון יצאנו לשיטוט איטי ונוסטלגי בתל אביב בעקבות בעלי מקצוע של פעם. ביקרנו אצל כורך ספרים, יצרן מטקות ושש בש, בית מלאכה למרצפות מצוירות ובמוזיאון קטן שנמצא במקום בו היה בעבר מפעל שיצר כלי מתכת כמו מאפרות למטוסי אל-על, קומקומים שורקים ואפילו צ׳ופצ׳יקים של קומקומים שורקים מהמערכון של הגשש. בתחנה האחרונה של הסיור, בבית המלאכה לשיפוץ רהיטים ישנים, הסביר הרסטורטור ששוויו של רהיט לא נקבע לפי גילו וכמה הוא עתיק אלא לפי כמה הוא אותנטי לתקופתו. רהיט כזה, אמר, יצלח את מבחן הזמן ואת השינויים שמתרחשים מסביבו. בדרך חזרה, סבתא שלי הצביעה על הרחוב בגבול יפו-ת״א שהיא וחבריה ב״הגנה״ היו עושים בו סיורים לפני קום המדינה, ובחצי חיוך אמרה שלמרות הקידומת החדשה היא לא מרגישה ׳עתיקה׳ או ׳קשישה׳ אלא אותנטית לתקופתה, ושהיא הולכת להמליץ לחברות שלה על הסיור הקסום הזה." מוזמנים להתקשר ולהזמין מקומות בסיור לסבא וסבתא, או להזמין סיור סגור עבור כל המשפחה. 073-2767221 ניתן להזמין גם שובר מתנה לתאריך ספציפי או פתוח לשנה.
האם הסיור מתאים לאנשים מבוגרים?


בהחלט כן. הסיור מאד מתאים גם לאנשים מבוגרים הן מבחינת התכנים והן מבחינת רמת הקושי של הסיור (נמוכה). ניתן להזמין סיור רגלי (לא למיטיבי לכת בלבד! מדובר בשטח עירוני, ברדיוס גיאוגרפי לא גדול, מכסימום הליכה בין בית מלאכה אחד למשנה כ-15-20 דק'), או סיור ממונע המלווה במיניבוס מפואר צמוד שמסיע את המשתתפים סמוך לפתח בית המלאכה. קחו בחשבון שהביקור בבתי המלאכה נעשה בעמידה.
האם הסיור מתאים לילדים?


ילדים הם מטבעם סקרנים וזו הזדמנות להראות להם בדרך חוויתית בתי מלאכה שאו-טו-טו לא יהיו פה יותר, ושסביר להניח שלא נתקלו בהם בעבר ולא יתקלו בהם בעתיד. ההמלצה שלנו היא לא לצרף לסיור ילדים מתחת לגיל 7, אבל במקרים מיוחדים ניתן לשקול לצרף גם ילדים צעירים יותר. במקרה של סיור סגור למשפחות עם ילדים, אנחנו משתדלים להתאים את הסיור עבורם, באופן מיוחד.
אנחנו רוצים לרכוש שובר מתנה - האם אפשר לקבל פרטים על שובר המתנה שלכם?


האם ניתן להזמין שובר למועד ספציפי?
בהחלט. אנו ציינו את מועד הסיור הרצוי בעת ההזמנה.

מה התוקף של שובר פתוח, ללא תאריך?
שנה. האם השובר פרסונלי או ניתן להעברה? השובר פרסונלי אבל במידה שהאדם לו תרצו להעניק את השובר לא יוכל לבוא ניתן לידע אותנו בשם החדש וזה יתאפשר. איך מקבלים את השובר? במייל
האם יש לשובר עלות נוספת? לא
האם ניתן לרכוש שובר מתנה שמתאים לכמה סיורים (כך שמקבל המתנה יוכל לבחור)? כן ובתנאי שמדובר בסיור שתואם את סכום התשלום.
האם סיור אופנה מתאים גם לגברים?


בהחלט כן. סיפורים אנושיים מרגשים ומלאי השראה, סיפורים על קשיים ועל הצלחות - עשויים לעניין את כולם ואינם מוגבלים לנשים בלבד.
האם הסיור מתאים לנכים?


תלוי במצב נשמח לשוחח ולתת מענה אישי.
האם אפשרי להזמין סיור ממונע בימי חול, ללא ארוחה במסעדה?


כן. ניתן להזמין סיור ממונע בימי חול, ללא ארוחה במסעדה. האם זה מוזיל את המחיר? כן. דברו איתנו.
איך נרשמים לרשימת הדיוור שלכם כדי לקבל עדכונים מכם?


ניתן להרשם לרשימת התפוצה שלנו בקישור הבא: https://meitalkatz.ravpage.co.il/disappearing-crafts-all כשאתם נרשמים לרשימת התפוצה שלנו אתם אמורים לקבל באופן אוטומטי מייל שמספק מידע על הסיורים. אנחנו לא נוהגות להפציץ במיילים, אלא לעדכן על סיורים חדשים ומדי פעם להעניק הטבה.
אם אתם משתמשי גימיל, לא פעם המיילים שלנו מגיעים לקידומי מכירות או ספאם. אנא בידקו, ואם לא תמצאו עדכנו אותנו במייל ונשלח לכם שוב.
אנחנו רשומים לרשימת הדיוור שלכם, למה אנחנו לא מקבלים מיילים מכם?


אם אתם משתמשי ג'ימיל, לא פעם המיילים שלנו מגיעים לקידומי מכירות או ספאם. אנא בידקו, ואם לא תמצאו את המייל שלנו, עדכנו אותנו ונשלח לכם שוב.
באלו שעות מתקיימים הסיורים?


למעט מקרים יוצאים דופן, הסיורים מתקיימים בשעות הבוקר, הלא הן שעות הפעילות של בעלי המלאכה, שחלקם נושקים לגיל 80. מדובר בסיורים אותנטיים, המאפשרים מפגש בלתי אמצעי עם בעלי המלאכה, בסביבת העבודה הטבעית שלהם, ומטבע הדברים עלינו להתחשב בסדר היום שלהם.